Publiczna Szkoła Podstawowa w Kierlikówce

Uczestnicy projektu Let`s clean up Europe w PSP w Kierlikówce

2067 odwiedzin
26 sty 2016

UCZESTNICY PROJEKTU "LET`S CLEAN UP EUROPE" W PSP W KIERLIKÓWCE

 

http://www.trzciana.pl/aktualnosci-czytnik/items/9...

Po spotkaniach uczestników projektu "Let`s clean up Europe" w Biancavilla na Sycylii (Włochy), Barbate (Hiszpania), Libercu (Czechy) i Karabuku (Turcja), przyszła kolej na Kierlikówkę - najmniejszą miejscowość w tym gronie. 
 Partnerzy projektu przyjechali do Polski w dniu 1 marca i przebywali tu do 8 marca 2014 roku. Goście z Czech (najliczniejsza grupa" - 15 ucdzniów + 3 nauczycielki), Turcji (czworo nauczycieli), Włoch (czworo nauczycieli) i Hiszpanii (6 uczniów + 3 nauczycieli) w pierwszym dniu spotkali się w krakowskim Freehostelu i potem zwiedzili królewski Kraków (Stare Miasto, Sukiennice, Wawel, a wieczorem Muzeum Historyczne w podziemiach krakowskiego Rynku). 
 W poniedziałek rano wyjechali do Oświęcimia, by zwiedzić KL Auschwitz. Po południu kontynuowali zwiedzanie Krakowa, a wieczorem, przyjechali na nocleg do Gdowa (Hotel i Restauracja "Babie Lato").
  Następnego dnia rano (4 marca) wyjechali autokarem do Kierlikówki. Tu, przed szkołą czekała już na nich dyrektorka miejscowej szkoły - Pani Izabela Sroka, a w sali gimnastycznej szkoły nauczyciele i uczniowie oraz zaproszeni na okolicznościowe spotkanie goście: Wójt Gminy Trzciana - Pan Józef Nowak, dyrektorzy szkół z terenu gminy, przedstawiciele rodziców. Kwadrans po godzinie dziesiątej Wszystkich uczestników spotkania powitała i przedstawiła pełniąca rolę gospodyni spotkania - Pani Izabela Sroka. Towarzyszyła jej koordynatorka projektu - Pani Agnieszka Adamus, która pełniła rolę tłumacza na język angielski i z angielskiego na polski.
 Po przypomnieniu celów i sposobów realizacji projektu "Let`s clean up Europe" nastąpila prezentacja grup przybyłych do Kierlikówki z zagranicy. Każda z nich występowała do przodu i krótko opowiadała o sobie i swojej szkole, wyrażając przy okazji zadowolenie i radość z kolejnego spotkania. Zaczęli Hiszpanie, po nich wystąpili kolejno Włosi, Turcy i ubrani w koszulki z logo swojej szkoły Czesi.
 Zaraz potem zaproszono wszystkich na występy uczniów PSP w Kierlikówce. Ich prezentacja przed gośćmi była bardzo urozmaicona. Rozpoczęła się od odtańczenia polskiego tańca narodowego - poloneza, zakończyło wspólnym odśpiewaniem przez uczniów z pięciu krajów międzynarodowego przeboju "We are the champions". W czasie godzinnego programu uczniowie z Kierlikówki tańczyli i śpiewali. Największymi brawami nagrodzono dzieci przedszkolne za odtańczenie krakowiaka. Panowała znakomita atmosfera, o czym świadczy fakt, że spontanicznie do popularnych "Kaczuszek" włączyli się dorośli uczestnicy spotkania. 
 Po zakończeniu programu artystycznego przemówili goście: Wójt Gminy Józef Nowak (powitał gości, życzył miłego pobytu w Polsce) oraz Pani Maria Dyrdał - Dyrektor Zespołu Szkół w Leszczynie (szkoła ta także realizuje unijny projekt "The Young Journalists" z programu Comenius). 
 Po spotkaniu w sali gimnastycznej zaproszono gości na obiad, a następnie autokar przewiózł gości zagranicznych do Lipnicy Murowanej, w której zwiedzili m. in. Kościół św. Leonarda - zabytek wpisany na listę zabytków UNESCO oraz do Nowego Wiśnicza, w którym zwiedzili zamek Kmitów i Lubomirskich. 
 Tego samego dnia, wieczorem, nastąpiło ponowne spotkanie uczestników projektu, tym razem w Restauracji "Arkadia" w Trzcianie, gdzie zorganizowano powitalną kolację. Nie tylko zjedzono posiłek, ale także wspólnie się bawiono, uczestnicząc w grupowych zabawach integracyjnych, proponowanych przez stronę polską i gości, głownie z Czech. Śpiewano także piosenki. Szybko okazało się, że są takie, które znają wszyscy uczestnicy spotkania. To np. kanon "Panie Janie".  Po pełnym emocji i urozmaiconym dniu goście zostali odwiezieni do Gdowa na nocleg, aby odpocząć przed drugim dniem pobytu w Kierlikówce.

 Drugi dzień pobytu uczestników projektu "Let's clean up Europe" w Publicznej Szkole Podstawowej w Kierlikówce, miał odmienny charakter. Składał się z dwóch zasadniczych części. Pierwszą, było poznanie szkoły i jej uczniów oraz nauczycieli. Goście z zagranicy oglądali więc przygotowane wystawki, odwiedzili prawie każda klasę a także bibliotekę szkolną. Wysłuchali także kilka piosenek i innych prezentacji w wykonaniu uczniów poszczególnych klas. Mieli okazję zaglądnąć do dzienników, podręczników i zeszytów ćwiczeń, porozmawiać z nauczycielami i uczniami. Odpowiedzieli także na kilka pytań postawionych przez uczniów w języku angielskim. 
 Zasadnicza część tego dnia - to realizacja głównej tematyki spotkania. W Kierlikówce była więc mowa o plastiku. W formie multimedialnych prezentacji komputerowych informowano o zaletach i wadach plastiku, zwracając szczególna uwagę na jego recykling oraz zagrożenia dla środowiska naturalnego. Uczniowie z Kierlikówki przedstawili scenkę teatralną w języku angielskim na motywach bajki "Czerwony kapturek". Goście z Hiszpanii zaprezentowali mały teatrzyk lalkowy, także o tematyce ochrony środowiska. W salce gospodarze zaprezentowali kilka plakatów oraz wystawek tematycznie związanych z problematyka tego spotkania. 
 Na zakończenie tej części spotkania Pani Dyrektor Izabela Sroka i Pani Agnieszka Adamus wręczyli uczniom i nauczycielom specjalne certyfikatry udziału w tym przedsięwzięciu, a także wymieniono się upominkami. 
 Po południowym posiłku zaproszono wszystkich na plac przed szkołą i tutaj miała miejsce ceremonia uroczystego posadzenia drzewek. Przedstawiciele każdej ze szkół posadzili własne drzewko, którym teraz będzie opiekować się społeczność szkoły z Kierlikówki. Podobnie jak liczne zdjęcia i kronikarskie zapisy, będzie to teraz pamiątka po tym historycznym dla szkoły i gminy wydarzeniu. 
 Po wykonaniu pamiątkowej fotografii przed budynkiem szkoły goście, serdecznie żegnani przez uczniów i nauczycieli kierlikowskiej szkoły, wsiedli do autokaru i pojechali na dalsze zwiedzanie Polski. Tym razem była to Kopalnia Soli w Bochni - kolejny "skarb" zapisany do zabytków najwyższej klasy, czyli listy światowego dziedzictwa UNESCO.
  W dalszych dniach pobytu w Polsce grupy z Czech, Hiszpanii, Woch i Turcji zwiedziły jeszcze Zakopane, Dzielnicę Żydowską (Kazimierz) w Krakowie i w sobotę - 8 marca 2014 roku odleciały samolotami do swoich krajów, pełni wspomnień, wrażeń, wielu przeżyć i z pewnością zmienionych poglądów na temat Polski. 

Galeria:
0.0
Ostatnia modyfikacja: 27 sty 2016
Powiązane artykuły:NewsletterDo wakacji pozostało

0
0
Tygodnie
0
0
Dni
0
0
Godziny
0
0
Minuty
0
0
Sekundy