Panel dostępności

Publiczna Szkoła Podstawowa w Kierlikówce

Realizacja projektu Erasmus + „Tolerance in Sports

635 odwiedzin
05 kwi 2022

W dniu 20 marca br. uczniowie oraz nauczyciele z naszej szkoły wyruszyli do Portugalii.

W mobilności zorganizowanej przez portugalską szkołę partnerską Agrupamento de Escolas de Pegoes, Canha e Santo Isidro uczestniczyło sześciu uczniów: Amelia Kącka, Zofia  Macheta, Hubert Marzec, Adrian Rosiek, Sebastian Szaraj, Tobiasz Grabowski, dwóch nauczycieli: Dorota Grabowska, Klaudia Nowak oraz dyrektor szkoły Izabela Sroka. Polska delegacja mieszkała w hotelu w Montijo.

W spotkaniu uczestniczyły delegacje z sześciu szkół partnerskich: Portugalia: Agrupamento de Escolas de Pegoes, Canha e Santo Isidro, Włochy: Istituto Secondario di I Grado „Petrarca – Padre Pio”,  Litwa: Kelme „Krazantes” Progymnasium, Malta: The National Sport School Malta, Turcja: Ozel Gundogdu IIkokulu ve Ortaokulu oraz Polska: Publiczna Szkoła Podstawowaim. E. Dembowskiego w  Kierlikówce.

Program przygotowany przez szkołę partnerską z Portugalii bogaty był w różnorodne wydarzenia oraz interesujące aktywności. Pierwszego dnia wszyscy uczestnicy mobilności spotkali się w budynku szkoły, gdzie odbyło się uroczyste powitanie przybyłych delegacji. Uczniowie z Portugalii przygotowali część artystyczną dla swoich kolegów i koleżanek ze szkół partnerskich. Kolejnym punktem programu była wycieczka do Setubal- miasta portowego w środkowej Portugalii. Po wspólnym lunchu, podczas którego serwowane były lokalne przysmaki, wszystkie delegacje zostały zaproszone do udziału w zwiedzaniu miasta. We wtorek, wczesnym rankiem wyruszyliśmy do Lizbony. Był to bardzo aktywny dzień, pełen wrażeń oraz nowych doświadczeń. Byliśmy na  stadionie „Stadium of Sport Lisboa”, w muzuem “Benfica + Museum” oraz uczestniczyliśmy w zwiedzaniu miasta z przewodnikiem. Ogromną atrakcją była “Hippotrip”- wycieczka autokarowa po lądzie i wodzie. Kolejny dzień realizacji programu rozpoczął się od spotkania z ekspertem na temat etyki w sporcie. Następnie wszyscy uczniowie pracowali w grupach pod nadzorem nauczyciela informatyki. Ich zadaniem było przygotowanie elektronicznych tablic z wykorzystaniem aplikacji Padlet. Po zakończeniu szkolnych aktywności udaliśmy się autokarem do  miasta Evora, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na czwartek organizatorzy mobilności zaplanowali zwiedzanie miasteczka Sintra, które zachwyca  swoją historią, klimatem, zabytkami, atmosferą oraz okolicami. Popołudnie spędziliśmy spacerując uliczkami w centrum Lizbony. Był to czas wolny dla każdej delegacji, podczas którego mogliśmy zakupić pamiątki. Ostatni dzień mobilności rozpoczęliśmy od wizyty w klubie sportowym „ Montijo Athletic Club”, który zorganizował dla uczestników mobilności zajęcia kajakowe.

Po lunchu, zgromadzliśmy się w laboratorium edukacyjnym, gdzie uczniowie mieli możliwość dokończenia a następnie zaprezentowania wykonanych eletronicznych tablic. Ostatnim punktem programu była wspólna kolacja, na której organizatorzy wręczyli certyfikaty i podarunki.

Pobyt w Portugalii minął bardzo szybko i intensywnie. Wróciliśmy z pięknymi wspomnieniami oraz nowymi doświadczeniami. Przeżyliśmy mnóstwo pięknych chwil, które na długo pozostaną
w naszej pamięci. Uczniowie rozwinęli kompetencje językowe oraz kulturowe, poznali nowych ludzi i zawarli nowe przyjaźnie. Była to dla nas niezapomniana przygoda, która nam wiele pokazała i wiele nas nauczyła.

 

                                                   Klaudia Nowak – n-l języka angielskiego i koordynator projektu.

 

Galeria:
0.0
Ostatnia modyfikacja: 06 kwi 2022
Powiązane artykuły:NewsletterDo wakacji pozostało

0
0
Tygodnie
0
0
Dni
0
0
Godziny
0
0
Minuty
0
0
Sekundy