Panel dostępności

Publiczna Szkoła Podstawowa w Kierlikówce

Mobilność - Litwa 24-30.04. 2022r.

731 odwiedzin
06 maj 2022

Kolejną mobilność w ramach programu Erasmus + rozpoczęliśmy w niedzielę 24.04.2022.     W tym dniu siedmioro uczniów: Karolina Opioła, Julia Tabor, Joanna Olszewska, Paulina Dudzic, Patrycja Kamieńska, Bartosz Walicki, Kacper Stelmach, Pani Dyr. Izabela Sroka oraz Pani Klaudia Nowak- koordynator programu, Dorota Grabowska- nauczyciel wyruszyło na wymianę na Litwę.

Spotkaniem w szkole goszczącej Litwa Kelme „Krazantes” Progymnasium rozpoczęliśmy I dzień naszego pobytu. Następnie udaliśmy się do Centrum Kultury the Kelme Cultures Centre, gdzie uczestniczyliśmy w tradycyjnych litewskich grach i zabawach ludowych z dawnych czasów.  W godzinach popołudniowych w szkole oglądaliśmy film Wonderful Losers. Po seansie odbyła się dyskusja na temat tolerancji w sporcie. Ostatnią aktywnością w tym dniu były ciekawe rywalizacje sportowe na sali gimnastycznej, w szkole, które przyniosły mnóstwo radości wszystkim uczniom. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal oraz słodki upominek. Wtorkowy poranek upłynął tanecznie. Pod kierunkiem instruktorki z centrum kultury uczniowie i opiekunowie poznawali tajniki litewskich tańców ludowych. Była to wspaniała okazja do integracji uczestników projektu. Z kolei w bibliotece miejskiej uczniowie uczestniczyli w warsztatach artystycznych tworząc prace, które mogli zabrać na pamiątkę. Dużo radości i śmiechu przyniosły aktywności na basenie, po których był spacer na wieżę widokową the „Saules hill tower”.

Każda z delegacji przybyłych na Litwę miała za zadanie przygotowanie  prezentacji  dotyczącej narodowego sportu lub tańca. Jako pierwsza pokazała się drużyna z Malty. W kolejnych dniach zaprezentowały się szkoły partnerskie – Polska, Portugalia. Nasi uczniowie w kilku zdaniach przedstawili się mówiąc o sobie i swoich ulubionych dyscyplinach sportowych. Elementem, który zachwycił pozostałych uczestników projektu było nagranie tańca ludowego „Krakowiak” w wykonaniu uczniów kl II pod przewodnictwem Pani Małgorzaty Dudziak. Dużą atrakcją była wycieczka do Kowna. Najpierw zwiedzaliśmy stadion The Zalgiris Arena, a potem udaliśmy się na kręgielnię. Rywalizacje przyniosły dużo radości i satysfakcji, chociaż wymagały sporo wysiłku fizycznego. Z kolei w Muzeum przyrodniczym na trzech poziomach mieliśmy okazję podziwiać różne gatunki zwierząt. Następny dzień rozpoczęliśmy wyjazdem do Telsiai i długim spacerem na kopiec the „Sprudes mound”.  Tego dnia podczas obiadu degustowaliśmy tradycyjną kuchnię litewską w karczmie „Senamiestis”. Przysmak stanowiły głównie kartofle. Wieczór spędziliśmy w dworku „Mazasis Dvoras” uczestnicząc w spotkaniu pożegnalnym, podczas którego otrzymaliśmy certyfikaty i upominki. Niespodzianką przygotowaną przez kraj goszczący była nauka i zajęcia taneczne „Zumby”, prowadzone przez instruktora. Ostatni dzień pobytu na Litwie był bardzo intensywny i wymagał od uczestników dobrej kondycji fizycznej. W trakcie długiego marszu- 8 km podziwialiśmy walory krajobrazowe miasteczka Kelme, w którym mieści się szkoła partnerska z Litwy.

               Pobyt na Litwie przyniósł naszym uczniom wiele korzyści. Wrócili do Polski bogatsi w nowe przyjaźnie i umiejętności językowe. Pożegnaliśmy się z przyjaciółmi mówiąc im: „See you soon in Poland”.    DG

Galeria:
0.0
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:NewsletterDo wakacji pozostało

0
0
Tygodnie
0
0
Dni
0
0
Godziny
0
0
Minuty
0
0
Sekundy