Publiczna Szkoła Podstawowa w Kierlikówce

Wycieczka klasy 7 i 8 do Oświęcimia - 21.03.2022r.

477 odwiedzin
22 mar 2022

21 marca 2022 roku klasy siódma i ósma z koleżankami i kolegami z PSP w Kamionnej oraz z wychowawcami pojechała na wycieczkę do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Na początku zwiedzania ze względów bezpieczeństwa, po kontroli indywidualnej, przeszliśmy przez bramę na której widniał napis „Arbeit macht frei”, czyli „praca czyni wolnym”. Odwiedziliśmy m.in. blok nr 5,11,6, zobaczyliśmy plac, gdzie więźniowie mieli apele trwające niekiedy kilka do kilkunastu godzin. Potem udaliśmy się do budynku, w którym na ścianach wisiały obrazy przedstawiające życie w obozie oraz zdjęcia niektórych więźniów. Poruszając się po obozie widzieliśmy ogrodzenie elektryczne otaczające Auschwitz. Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas do pomieszczenia, w którym mogliśmy zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak; okulary, buty, łyżki, walizki, talerze, ubrania oraz zdjęcia. Usłyszeliśmy historię o doktorze Mengele, który przeprowadzał okrutne eksperymenty, m.in na bliźniakach. Pokazano nam również piece krematoryjne, w których spalane były zwłoki oraz pomieszczenie, gdzie gazowano ludzi cyklonem B. Usłyszeliśmy również o miejscach kar specjalnych czyli: „celi głodowej’, „ciemnicy”, niestety ze względów bezpieczeństwa  nie można odwiedzać tych pomieszczeń.  Ostatnim miejscem, które zobaczyliśmy w muzeum była Ściana Śmierci, gdzie rozstrzelano kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Poznaliśmy także warunki w jakich musieli żyć więźniowie oraz skład ich dziennego posiłku.
Następnie udaliśmy się do Brzezinki, obozu oddalonego o kilka kilometrów od Oświęcimia. Znajdowało się tam wiele baraków i tory, którymi przywożono do tego miejsca ludzi, głównie Żydów. Byliśmy również w jednym z baraków w obozie kobiecym, w którym kolejny raz staraliśmy sobie wyobrazić, w jakich warunkach musieli żyć więźniowie.
Po wyjściu z obozu udaliśmy się na lekcję muzealną, pt. „Jestem zdrów i czuję się dobrze – korespondencja więźniarska”, na której uczniowie mieli możliwość poznania, co to są tzw. „grypsy” oraz jak odbywało się pisanie listów w obozie. Następnie w formie warsztatowej podzieleni na grupy wykonywali przydzielone im zadania utrwalające wiedzę zdobytą podczas pobytu w obozie.
Obozy koncentracyjne to miejsca naznaczone trudną i tragiczną historią. Pokazują one do czego prowadzi nienawiść, dlatego każdy człowiek powinien je odwiedzić. Budynki, przedmioty, opisy przywołują przerażające wydarzenia z przeszłości i nie pozwalają przejść obok nich obojętnie. Myślę, że każdy uczestnik wycieczki zapamięta tą żywą lekcję historii i miejsce, gdzie „Ludzie ludziom zgotowali ten los.”     PW

Galeria:
0.0
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:NewsletterDo wakacji pozostało

0
0
Tygodnie
0
0
Dni
0
0
Godziny
0
0
Minuty
0
0
Sekundy