Publiczna Szkoła Podstawowa w Kierlikówce

Święto Książki 2013

2019 odwiedzin
24 sty 2016

Dzień Ksiązki

Obchodzony 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995r. przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej.Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926r. wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym jako dzień jej patrona - Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
  23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w 1616r. zmarli Miguel de Cervantes i  William Shakespeare.   Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie - od Nowej Zelandii po Kanadę.   W Polsce Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest od 2007r.
Obchody Dnia Książki są szansą na szeroką popularyzację czytelnictwa i wydarzeń kulturalnych związanych z rynkiem księgarskim, jak również dają możliwość właściwego uhonorowania wszystkich osób i instytucji, które na co dzień dbają o czytelniczą edukację i podnoszenie poziomu kulturalnego naszego społeczeństwa.
   
 W naszej szkole corocznie organizowany jest apel popularyzujący czytelnictwo.23 kwietnia 2013 r. klasa trzecia przygotowała wiersze ,piosenki i zachęcała uczniów do czytania książek . Roztrzygnięto również konkurs plastyczny na najciekawszą zakładkę  do książki . Nagrodami oczywiście były książki. Najładniejsze prace wykonali: Radek Sarota i Patrycja Marzec z kl II oraz Gabriela Górka z kl VI i Klaudia Kukla i Klaudia Sroka z  kl V. Niektórzy uczniowie przebrali się za bohaterów książek ,była Pippi, Calineczka ,Czerwony Kapturek, Kopciuszek.Dzieci przyniosły także pluszaki -  Kubusia Puchatka, Tygryska, Kłapouchego i inne.

Emilka Rosiek z II klasy rozbawiła publiczność zabawną interpretacją wiersza Juliana Tuwima pt.„Kotek”.

 Apel zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem piosenki :

A wszystko to, bo lubię czytać

I nie wiem, jak bez tego mógłbym żyć !

Każdy kto dużo czyta, dużo wie

I do innych śmiać się chce!

Galeria:
Nie posiadasz jeszcze żadnych materiałów w tej galerii
0.0
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:NewsletterDo wakacji pozostało

0
0
Tygodnie
0
0
Dni
0
0
Godziny
0
0
Minuty
0
0
Sekundy