Publiczna Szkoła Podstawowa w Kierlikówce

Małopolska Noc Naukowców 2021

473 odwiedzin
28 wrz 2021

Małopolska Noc Naukowców

24 września 2021 roku uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Kierlikówce, po raz kolejny uczestniczyli w wydarzeniu, które na przestrzeni lat trwale wpisało się w kalendarz popularnonaukowych imprez. Imprez lubianych i cenionych przez uczestników, ponieważ próżno szukać lepszej okazji, aby móc przyjrzeć się pracy naukowców z tak bliska.

„Noc Naukowców” daje możliwość zajrzeć w zazwyczaj niedostępne zakamarki uczelni, laboratoriów i innych instytucji naukowych zajmujących się na co dzień ciekawymi badaniami naukowymi i tworzeniem nowoczesnych technologii oraz produktów. Jego główną ideą jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca, a także zachęcenie ich do wyboru kariery naukowej.

W tym roku skorzystaliśmy z oferty Akademii Rolniczej w Krakowie, która zgodnie z Procedurami Bezpieczeństwa w czasie pandemii Covid-19, zorganizowała atrakcyjne zajęcia.

Podzieleni na cztery małe grupy, wybieraliśmy z poniższych wydarzenia, które nas interesowały.

1.     Warsztaty:

-“Znaczenie biogospodarki w rozwoju zrównoważonym”, na których poznaliśmy technologię produkcji bioplastiku z bioodpadów. 

-“ Królik- najlepszy przyjaciel człowieka”, gdzie poznaliśmy historię hodowli królików w Polsce i na świecie, oraz oglądaliśmy przedstawicieli poszczególnych ras.

2.    Wystawy oraz pokazy:

-“Co nam mówią chromosomy,” gdzie mogliśmy zajrzeć do środka jądra komórkowego, aby na własne oczy zobaczyć jak wyglądają chromosomy.

-“Osteologia w pigułce, czyli co to za kości”, gdzie oglądaliśmy szkielety różnych organizmów oraz poznawaliśmy nazwy kości.

-”Czy algorytmy potrafią przepowiadać przyszłość?”, czyli że algorytmy związane są z informatyką i programowaniem komputerowym, ale również można je wykorzystać do prognozowania czyli określania zdarzeń w przyszłości.

-”Choroby na zdjęciach RTG”, czyli jak czytać i zdiagnozować różne choroby ze zdjęcia rentgenowskiego.

opiekunowie: Paulina Krawczyk, Agata Statek

 

Galeria:
0.0
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:NewsletterDo wakacji pozostało

0
0
Tygodnie
0
0
Dni
0
0
Godziny
0
0
Minuty
0
0
Sekundy