Panel dostępności

Publiczna Szkoła Podstawowa w Kierlikówce

Zielona Szkoła - Mazury 12-15 maja 2019

1889 odwiedzin
15 maj 2019

Kraina Tysiąca Jezior – Mazury

  W niedzielny poranek, 12 maja 2019 roku uczniowie z klas od 4-8 PSP w Kierlikówce wyruszyli na wyprawę nad Jezioro Nidzkie. Przed wyjazdem o godzinie 7 wraz z rodzicami i opiekunami uczestniczyli we Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Kierlikówce. Pierwszym miastem odwiedzanym przez uczniów była Warszawa. Podczas krótkiego pobytu w stolicy zobaczyliśmy: Zamek Królewski i Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Starówkę z pomnikiem Syrenki, Bazylikę Archikatedralną im. Jana Chrzciciela, słynną trasę W-Z oraz Pałac Kultury i Nauki. Na starówce dzieci zobaczyły prawdziwego kataryniarza. Pierwsze lody były właśnie w Warszawie, a ostanie w Kazimierzu nad Wisłą.

Ośrodek Turystyki Wodnej PTTK Ruciane – Nida powitał nas pięknym zachodem słońca. Po ulokowaniu się w wygodnych i ciepłych (!) pokojach zjedliśmy smaczny „niedzielny” obiad, czyli rosół i kotlet z frytkami, potem był oczywiście spacer nad Jeziorem Nidzkim. Pierwszego dnia rozpoczęliśmy intensywne zwiedzanie. Ciekawą atrakcją przyrodniczą był Park Dzikich Zwierząt im. Profesora Benedykta Dybowskiego w Kadzidłowie, który zajmuje około 100 hektarów Puszczy Piskiej. Uczniowie mogli zobaczyć różne gatunki dzikich zwierząt, między innymi: muflony, watahę wilków, żbiki, rysie, daniele. Były też sympatyczne osiołki, puchacze i piękne pawie. Niektóre zwierzęta można było karmić i głaskać, nawet domagały się tego same. Kolejnym punktem naszego zwiedzania była „Przystań u Faryja”, skąd wypłynęliśmy w rejs statkiem po Jeziorze Nidzkim. Wieczorem, po smacznym obiedzie spacerowaliśmy, oglądając centrum Nidy. Drugi dzień podróży rozpoczęliśmy pięknym koncertem organowym, z ruchomymi figurami aniołów w Sanktuarium w Świętej Lipce, nazywanej Częstochową Północy. Następnie udaliśmy się do miejscowości Gierłoże, aby zobaczyć słynną kwaterę Hitlera tzw. „Wilczy Szaniec”. Była to dobra lekcja historii. Odwiedziliśmy również miasteczko Ryn, gdzie zwiedziliśmy XIV-sto wieczny Zamek Krzyżacki. Dzień zakończyliśmy pobytem w Mikołajkach, stolicy Mazur. Ostatniego dnia, w środę odwiedziliśmy Kazimierz Dolny zwany Małą Perłą Renesansu. Po obejrzeniu zabytkowego rynku z bajecznymi kolorowymi kamienicami i kupieniu regionalnych kogucików ruszyliśmy w dalszą drogę. Sandomierz, czyli Perłę Renesansu podziwialiśmy z autokaru. Udało się pokazać uczniom słynne Gimnazjum  Collegium Gastomianum, pierwotne Collegium Jezuickie i dom Jana Długosza.

Cieszymy się, że tych kilka dni upłynęło nam na zwiedzaniu ciekawych zakątków Polski. Pomimo niskiej temperatury i deszczu wróciliśmy zdrowi i zadowoleni. Szczególnie miło będziemy wspominać szefa kuchni, który przygotowywał dla nas bardzo smaczne posiłki, które pomogły nam nabrać sił do zwiedzania w niesprzyjających warunkach pogodowych. Również na drogę powrotną dzieci otrzymały zapiekanki, kanapki i słodkie bułeczki.  

Czas jaki spędziliśmy w Krainie Tysiąca Jezior na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci,  czekamy na kolejne szkolne podróże.   BS,IS,DG

 

Galeria:
0.0
Ostatnia modyfikacja: 17 maj 2019
Powiązane artykuły:NewsletterDo wakacji pozostało

0
0
Tygodnie
0
0
Dni
0
0
Godziny
0
0
Minuty
0
0
Sekundy