Publiczna Szkoła Podstawowa w Kierlikówce

Wyjazd studyjny na Sycylię

2030 odwiedzin
24 sty 2016

Uczennice Szkoły Podstawowej w Kierlikówce, Kamila Dębosz oraz Klaudia Sroka wraz z opiekunami, dyrektorem szkoły p. Izabelą Sroka oraz koordynatorem projektu p. Agnieszką  Adamus,  uczestniczyły w wyjeździe do partnerskiej szkoły w miejscowości Biancavilla w Sycylii. Wizyta odbyła się w ramach programu Comenius „Wielostronne Projekty Szkół” i realizowanego projektu „Let`s clean up Europe”, na który został przekazany grant  w wysokości 20.000 euro.  W projekcie uczestniczą szkoły z Hiszpanii, Sycylii, Czech, Turcjioraz nasza szkoła z Kierlikówki.

Celem naszej międzynarodowej współpracy jest wzmocnienie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy szkół europejskich.  Projekt umożliwia uczniom i nauczycielom nie tylko zdobycie i pogłębienie umiejętności  związanych z obszarem projektu czyli zagadnieniami dotyczącymi środowiska, ale również w dziedzinach takich jak: praca w grupie, budowanie relacji społecznych, planowanie i realizacja działań projektowych oraz z dziedziny technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK).  Ponadto uczestnictwo w projekcie szkół z różnych krajów pozwala uczniom i nauczycielom na doskonalenie swoich umiejętności językowych oraz podnosi motywację do nauki języków obcych.

Wizyta przygotowawcza, która trwała od 11.10.2012 do 16.10.2012, miała na celu omówienie zakresu działań podczas dwuletniego programu.  W spotkaniu wzięła udział nasza delegacja z Polski, Hiszpanii (Antonio Robles, Maria Scampinatta), Republiki Czeskiej (Stannislava Gotteltova, Tomas Rebicek), Sycylii (Maria Benfanti, Maria Scarcipino). Uczennice miały możliwość bezpośredniego kontaktu z uczniami włoskiej szkoły oraz wszystkimi partnerami projektu prowadząc rozmowy w języku angielskim.  Niezwykle cennym doświadczeniem była wizyta w szkole i obserwacja lekcji oraz rozmowa z nauczycielami na temat systemu edukacji oraz administracji szkolnictwa.  Uczniowie włoskiej szkoły „San Giovanni Bosco” niezwykle serdecznie przyjęli nas i z wielką radością prezentowali swoje umiejętności oraz program artystyczny.  W ramach oficjalnych spotkań delegacja polska została powitana przez dyrekcję szkoły „San Giovanni Bosco”  oraz wzięła udział w nagraniu telewizyjnym przeprowadzonym dla lokalnej telewizji włoskiej (link do nagrania : http://www.televideoadrano.it/tg/tgview.asp?key=1647). Spotkanie w Biancavilla pozwoliło również na poznanie kultury włoskiej oraz historii Sycylii. Podczas spotkania partnerzy prezentowali swoje szkoły i miejscowości. Nasza uczennica, Klaudia Sroka, zaprezentowała się w stroju krakowskim, co wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród nauczycieli oraz społeczności szkolnej.

Spotkanie w Biancavilla było dla nauczycieli niezwykłym doświadczeniem osobistym oraz zawodowym. Uczennice z wielkim zaangażowaniem brały udział w przygotowaniach do wyjazdu, a naszą polską szkołę reprezentowały znakomicie.  „Bardzo podobała mi się wycieczka na Sycylię. Poznałam przede wszystkim nową kulturę i nowe miejsca. Myślę, że warto się uczyć. Nagrody za to są czasami bardzo, bardzo fajne” – Kamila Dębosz.

Zgodnie z harmonogramem projektu do stycznia 2013 roku uczniowie będą pracować nad tematem energii odnawialnej i sposobów ekologicznego wykorzystania energii, a wszystkie przygotowane materiały zaprezentują podczas następnego spotkania, które odbędzie się pod koniec stycznia w miejscowości Barbate, Hiszpania.

 

relacja i foto A. Adamus


Galeria:
0.0
Ostatnia modyfikacja: 27 sty 2016
Powiązane artykuły:NewsletterDo wakacji pozostało

0
0
Tygodnie
0
0
Dni
0
0
Godziny
0
0
Minuty
0
0
Sekundy