Publiczna Szkoła Podstawowa w Kierlikówce

W 1050. ROCZNICĘ CHRZTU POLSKI

2323 odwiedzin
12 cze 2016

W miniony piątek 10 czerwca 2016 odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej w Kierlikówce V Gminny Konkurs Wiedzy o Regionie. Tym razem przebiegał pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja”, w związku z ogólnopolskimi  obchodami  1050. rocznicy Chrztu Polski. Otwarcia konkursu dokonała Pani Beata Stochel - Dyrektor PSP w Kierlikówce, która powitała uczestników oraz ich opiekunów i życzyła powodzenia w konkursie.

Uczniowie musieli poznać czasy panowania Mieszka I oraz  informacje na temat najstarszych zabytków sakralnych w Trzcianie  m.in. cennej  późnogotyckiej chrzcielnicy. Głównym źródłem wiedzy było historyczne  opracowanie Damiana Pyznara  zawarte w książce pt. „Osiem wieków Trzciany”. Pan Damian Pyznar, który jest pracownikiem Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz doktorantem Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, był także gościem  spotkania i przeprowadził ciekawą lekcję historii. Opowiedział  dzieciom o zabytkach kościoła w Trzcianie, o pracy historyka sztuki oraz  zaprezentował  interesujące  dokumenty sprzed wieków. Gość  podarował,  jako główną nagrodę, niezwykły album pt.”Klejnoty w dawnej Polsce.” Zgodnie z tradycją konkursu przybył pan Tadeusz Olszewski, wieloletni dyrektor  Publicznej Szkoły w Kierlikówce,  historyk, badacz lokalnych dziejów, dziennikarz,  autor większości opracowań historycznych o naszej okolicy. Jak co roku obdarował naszą szkołę ciekawymi książkami  o Polsce i dynastii Piastów, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Konkurs uświetnił występ uczniów piątej klasy, którzy zaprezentowali krótki program na temat  chrztu Polski i polskich świętych.

      Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: I miejsce – Weronika Tworzydło – Leszczyna, II miejsce Ewelina Korta- Kierlikówka, III miejsce ex aquo: Anna Krawczyk-  Łąkta Dolna, Aleksandra Sroka – Kierlikówka, Bartłomiej Krzyszkowski- Leszczyna. W konkursie wzięło udział 12 uczniów ze szkół podstawowych w Łąkcie Dolnej, Leszczynie, Kamionnej i Kierlikówce. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a nauczycielkom paniom Zofii Król, Katarzynie Janiczek i Marii Smoleń-Drabik serdecznie dziękujemy za przygotowanie uczniów i pracę w komisji.   Organizator: Bożena Grabowska

Relacja na stronie Gminy Trzciana tutaj

Galeria:
0.0
Ostatnia modyfikacja: 12 cze 2016
Powiązane artykuły:NewsletterDo wakacji pozostało

0
0
Tygodnie
0
0
Dni
0
0
Godziny
0
0
Minuty
0
0
Sekundy